MyWay Blog

Kemény Dénes azt üzente…

Az V. Magyarországi Coaching Konferencia kedves vendége volt Kemény Dénes és a vele készült interjúkötet szerzője, Endrei Judit. A nagyszerű beszélgetésből mindannyian levonhatjuk a saját életünkre vonatkoztatható tanulságokat, elleshetjük a jól bevált siker-recepteket, amelyek nem csak a vízilabdacsapat esetében működnek…

Tegnap (ha éjjeli bagoly vagy, akkor neked még: ma :-)) vettem részt a
Magyarországi Coaching Konferencián, amit immár ötödik alkalommal rendeztek meg február első hetében, a Nemzetközi Coaching Héten, így a mostani bejegyzés egészen friss-ropogós és aktuális.

A számos nagyszerű szakmai előadás közül egy olyanról írok most néhány gondolatot, ami többszörösen is közel áll a szívemhez. Vendégelőadó volt ugyanis a konferencián Endrei Judit (sokáig népszerű televíziós személyiség, majd szerző, coach és mediátor) és beszélgetőtársa, Dr. Kemény Dénes, a magyar vízilabda válogatott szövetségi kapitánya, aki tavaly szeptemberben köszönt le edzői posztjáról.

Endrei Judit régi kedves ismerősöm, így az elsők között volt alkalmam kézbe venni majd’ háromszáz oldalas, lebilincselően izgalmas interjúkötetét, melyet a legendás hírű edzővel „Kemény üzenetek” címmel készített. A könyv Kemény Dénes eredeti elgondolása alapján egyetemi jegyzetnek indult, de szerencsére szinte azonnal kinőtte a tankönyvi kereteket.

A beszélgetésben szóba került az is, hogy mit tart Kemény Dénes a 16 éves edzői pályafutása legnagyobb sikerének. Szerénységét mutatja, hogy nem a szakajtónyi aranyat hozta fel, hanem egy olyan apró edzői „villanást”, különleges megérzést említett, ami végül győzelemhez segítette a fiúkat.

2005-ben egy éves veretlen széria után New Yorkban a horvátok ellen kikaptak, ettől persze teljesen összetörtek a játékosok. Kemény Dénes a hotelszobájába hívta őket, ám a várt „nagy letolás” helyett a játékosok szívből jövő gratulációt kaptak az egy év egy hónapnyi veretlenséghez, majd a vacsora után mindenkit meghívott egy pohár borra a drinkbárban… A horvátok meg csak néztek, hogy ezek meg minek örömködnek?! (Másnap a magyar csapat a tétmeccsen 13:3-ra verte az amerikaiakat…)

S mi köze mindennek a coachinghoz, ehhez a konferenciához? Elég sok!

A coach szó ugyanis eredetileg „edzőt” jelent, egy olyan személyt, aki a tehetséges és elszánt sportolókból előhozza az igazi bajnokot, a bennük rejtőző lehetőségek maximumát. Jelszava: jóból – kiválót! Futni, úszni, gólt dobni persze a sportolónak kell, de az eredmény, a nyakában csillogó érem azért a háttérben érte dolgozó edzőjének is köszönhető.

A edző, ahogyan a coach is, foglalkozhat a sportolóval (ügyfelével) egyénileg, ill. team vagy group coaching esetén csoportosan.

(Itt jön be számomra a dolog másik, szintén személyes aktualitása: e hónapban zárul számomra az a nagyszerű képzés, melynek köszönhetően ezentúl team-, ill. group coach is leszek.)

Bárhogy is történjék az „edzés”, az igazán jó coach, ahogyan a jó vezető is, a személyiségével dolgozik, hat és fejleszt. Kemény Dénes szavaival élve:

„Bármilyen hihetetlenül hangzik is a „titok”, a vezetés a szívvel kezdődik, nem pedig a fejjel. Engem sem a szabályok, a parancsok, az ok nélküli szigorúság segítettek abban, hogy ezekkel a fiúkkal ilyen csapattá kovácsolódtunk, és elértük ezeket az eredményeket. A tartalmas, jó kapcsolat erősíti és segíti legjobban a közös munkát.”

Az interjúkötetet akár egy nagyon gyakorlatias és professzionális vezetéselméleti tankönyvként is olvashatjuk, értékes tanulságokat vonva le mind a szakmai, mind a magánéletünkre, de sporttörténeti csemegének sem utolsó.

A MyWay blog olvasóinak pedig hoztam egy személyes ajánlást is a szerzőtől, itt olvashatod:

Ízelítőnek és kedvcsinálónak hadd idézzek néhány „Kemény üzenetet” a könyvből. (Meg kell mondanom, nagyon lassan ment a válogatás, mert újra hosszasan elszemezgettem benne…)

Célok, tervezés:

  • „Minden valamirevaló teljesítmény kiindulópontja a vágy.”
  • „Kevés, hogy önmagában csak álmaink legyenek, ha nincs jövőképünk, ha nem tűzünk ki konkrét köztes állomásokat, és ha nem tervezzük meg az odavezető utat, akkor csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem jutunk el a célig.”
  • „Két szeme van az embernek, az egyikkel a végcélt kell nézni, a másikkal meg a köztes utat.”

Hozzáállás, siker:

  • „Nem azon kesergek, amit nem értem el, hanem annak örülök, amit elértem”
  • „A nagy eredmények eléréséhez természetesen szenvedély is kell. Aki nem szereti eléggé a munkáját, az nem lehet sikeres.”
  • Apai jótanács: „Bármit csinálsz az életben, azt vagy profi szinten csináld, vagy sehogy. Ha takarítónő leszel, akkor azt, ha vezérigazgató, akkor azt.”

Munka, megvalósítás:

  • „Lehet irigyelni a sikert, de ebben elképesztően sok munka van és számtalan nehéz döntés.”
  • „Teljesítőképességünk határa mennyivel messzebb van annál, mint amit gondolunk magunkról!”
  • „A cél érdekében minden olyat is megtettem, ami nem okvetlenül szórakoztató.”

Motiváció:

  • „Annak, aki gödörben van, nem érdemes nehéz feladatot adni, mert elérhetetlen a számára, de ha egy könnyebb feladattal kezdek, akkor képes megoldani.”
  • „Nekem az is a dolgom, hogy pontosan tudjam, ki mivel ösztönözhető, kinél mivel érem el azt, amit szeretnék.”
  • „A kudarcból valóban könnyű tanulni! Olyankor motiváltabb vagy arra, hogy levond a következtetéseket.”

Problémamegoldás:

  • „Soha nem foglalkozom a problémákkal addig, amíg nem léteznek.”
  • „Ha valamelyikük gödörbe kerül, nem szabad utána másznom, mert akkor nem tudom kihúzni onnan.”

Tanulás, fejlesztés:

  • „Vezetőként az a legfőbb gondom, hogy ebben a csapatban mindenkit jobbá tegyek (…) hogy folyamatosan a fejlődés lehetőségét keressem.”
  • „Mindenkitől tanultam valami jót.”
  • „Ha nem tanulunk, akkor egyszerűen lemaradunk.”

Bizalom, csapat:

  • „Nincs olyan helyzet, amit ne tudnánk megbeszélni!”
  • „A legnagyobb rossz, ami egy csapatot érhet, az a közösség szétforgácsolódása.”
  • „Szerintem szeretetre méltóvá lehet tenni a játékosokat egymás számára, ha a vezető, vagyis te magad tisztességes, alázatos és példamutató vagy.”

És végül a személyes kedvencem:

„A kapufa éle mindig igazságos, mert annak a lövése pattan be, aki a hétköznapokon többet tett a győzelemért.” 🙂

Téged személy szerint melyik „Kemény üzenet” érintett meg a legjobban?

Ha kedvet kaptál, olvasd el az egész könyvet, szívből ajánlom!

A sikeres és boldog életed szol­gá­la­tá­ban,
baráti üdvözlettel:

Üdvözlettel:

Olvass még több cikket, hasonló témában!

Ajánló a MyWay Blogból

Hatásos ön-motiváció: te melyik típus vagy, a bot vagy a répa?

Becsengettek! Készen állsz a rajtra?

Hatékony stresszoldás két percben, lépésről lépésre

Február: a párkapcsolatok hónapja

2 x 15 tipp a boldog párkapcsolatért

A sikeres változás titka

Rólam írtátok!