Hogy mért jó látni, merre megy a világ? Mert nem áll meg, nem fog megvárni senkit sem, így azok lesznek a nyerők, akik „rajta tartják az ujjukat a dolgok ütőerén”, figyelik a fő csapásirányokat, és magukat is folyamatosan elhelyezik benne.
Most kaptam meg 2011. legfontosabb könyveinek listáját a HVG-től, és mivel szerintem nagyon hasznos, ha ismerjük a gondolkodás legfontosabb trendjeit, az előremutató fejlődési irányokat, most meghívlak, nézzünk rá együtt. Tarts velem! 🙂
Hogy mért jó látni, merre megy a világ? Mert nem áll meg, nem fog megvárni senkit sem, így azok lesznek a nyerők, akik „rajta tartják az ujjukat a dolgok ütőerén”, figyelik a fő csapásirányokat, és magukat is folyamatosan elhelyezik benne.
Lássuk hát, mi volt a TOP 5 könyv 2011-ben pszichológia, önismeret témában
(a coaching is valahová ebbe a bokorba tartozik :-))
(Forrás: www.hvgkonyvek.hu, az egyes könyvismertetők után az oda kapcsolódó, saját véleményemet olvashatod.)
#1:

Tim Harford Az alkalmazkodás logikája
„Egyre gyorsabban változó világunkban egyre gyakrabban kerülhetünk olyan helyzetekbe, amelyekben a korábban bevált módszerekkel nem tudunk elég sikeresek lenni. Ilyenkor válik fontossá, hogy képesek vagyunk-e átértékelni eddigi reagálásaink módját, logikáját, tudunk-e a régi beidegződéseket meghaladó válaszokat adni az új kihívásokra. Tim Harford számos olyan izgalmas, megtörtént eseményt tár elénk, amelyben kudarcot vallott a korábbi sikerekre épített rutinunk, mert nem voltunk elég nyitottak az új kihívásokra és nem voltunk elég rugalmasak az új megoldásokban. A szerző meggyőző erővel mutatja be, hogy az amerikai katonai hadműveletek irányításának kudarcaiban éppúgy, mint a szegénység leküzdéséért tett hiábavaló erőfeszítésekben, az atomerőművek és olajfúrótornyok működési zavarainak elhárításában, legújabban pedig a nemzetközi pénzügyi válságok kezelhetetlenségében hasonlóak voltak a problémák forrásai: a váratlan helyzethez történő rugalmas alkalmazkodással szembeni idegenkedés. Az alkalmazkodás logikája segít, hogy megértsük, miért nélkülözhetetlen ma már a sikerhez a kreatív alkalmazkodás, és mit kell tennünk ahhoz, hogy ezt minél jobban elsajátítsuk.”
A coach véleménye:
A változtatás, újratervezés, rugalmasság amellett, hogy korunk egyik alapkövetelménye, minden coaching szituáció kiindulópontja is. Felkeltette az érdeklődésemet!
Olvastad a könyvet? Mit szólsz hozzá?
#2:

Seth Godin A holtponton ne add fel!
A sikeres emberek titka, hogy ha kemény erőfeszítésre van szükség, tovább tudnak menni, de az értelmetlen küzdelmet képesek feladni.” Honnan ismered fel, hogy zsákutcában vagy holtponton van-e az életed? Honnan tudod, hogy ki kell-e szállnod vagy tovább kell menned? A helyzeted helyes megítéléséhez ad segítséget és ötleteket a marketinguru Seth Godin.”
A coach véleménye:
A coaching folyamat során is létfontosságú, hogy különbséget tudjunk tenni a „megrekedés” és a kőfalak között, hiszen ettől függ minden további lépés! Hasznos lehet mind a magán-, mind pedig az üzleti életben szükséges ésszerű megközelítéshez, bár bevallom, én kicsit többet vártam tőle.
Elolvasnád? Ha olvastad, mi a véleményed?
#3:

Sir Ken Robinson Az alkotó tér
„Gyermekként általában nagyon kreatívnak tartjuk magunkat; felnőttként viszont már korántsem érezzük magunkat annak. Mi történik velünk, miközben felnövünk? Miért felejtjük el a bennünk rejlő kreativitásunkat az oktatás és a szakmai képzések során? Ugyanígy érthetetlen, hogy piacvezetők azt mondják, olyanokra van szükségük, akik képesek kreatívan gondolkodni, akik rugalmasak, és gyorsan alkalmazkodnak, de nem találnak ilyeneket. Vajon miért nincs az egyre növekvő igényeknek megfelelően elég kreatív munkaerő?
Ken Robinson mindent felforgató szenvedélyes és erőteljes válasza: túl kell lépnünk elavult gondolkodásunkon, mert csak ilyen módon tudjuk feloldani ezekben az értehetetlen ellentmondásokban rejlő kreativitási paradoxont. A szerző radikális gondolatai, magával ragadó stílusa, az életből hozott konkrét példái meggyőző erővel hatnak, és egyértelművé teszik, hogyan kell megváltoztatni az oktatás, a vállalatvezetés és a szakmai továbbképzés eddigi szemléletét, és milyen új módszereket kell alkalmaznunk ahhoz, hogy nagyobb önbizalommal, magabiztosabban és rugalmasabban tudjunk helytállni a mindennapokban, és tudatosabban fel tudjuk készülni gyermekeinkkel együtt a jövő kreatív kihívásaira.”
A coach véleménye:
Legnagyobb alkotásunk maga az életünk, mely a maga módján egyszeri és megismételhetetlen; nem mindegy tehát, mennyire vagyunk képesek felismerni és kiaknázni a bennünk rejtőző kreatív erőforrásokat.
Te mit gondolsz erről?
#4:

Kaszás György Gondolkodjunk, mert vagyunk! 12 kreatív problémamegoldó módszer
„Mr. MindMap, vagyis Tony Buzan a 2006-os londoni Education Show-n tartott előadásában egy, az emberi kreatívkészség és az életkor viszonyát vizsgáló kutatásra hivatkozva arról beszélt a jelenlévő pedagógus közönségnek, hogy az óvodások 90-95%-os kreatívkészsége általános iskolás korukra 70-75%-ra, gimnazista éveikre 40-50%-ra, egyetemi létük idejére 20-25%-ra csökken, míg az ún. felnőttek átlagos kreatívkészség-foka 10% alatt van.
George Land, az Arizona Innovation Institute társalapítója egy hosszú távú kísérletben 1600 ötéves gyerekkel végeztette el a NASA kreativitástesztjét. Ugyanezt a panelt újratesztelte tíz- és tizenöt éves korukban. Az ötévesek eredménye 98% volt, míg a tízéveseké 30%, a tizenöt éveseké pedig 12%. Ugyanaz a teszt 280 ezer felnőttnél átlagban 2% eredményt (?) hozott. A kísérletet és tanulságait később több helyen, például a Grow or die (Fejlődni vagy meghalni) című könyvében is publikálta.
Az idős emberek már 2017-ben többen lesznek, mint az öt év alatti gyerekek. Mit jelent ez? Az emberi faj válságát. Elromlott az útjelző műszerünk. Nem előre mutat, hanem lefelé. Öregszünk, és a kreatív ember nemsokára veszélyeztetett fajjá válik a bolygónkon.Hozzáteszem, ezzel a kreativitáscsökkenési trenddel mindenki tisztában van. És természetesnek veszi. Na, ez az igazi tragédia. Woody Allen megjegyzését juttatja az ember eszébe, miszerint: „Sokkal inkább, mint valaha, az emberiség válaszút előtt áll. Az egyik ösvény kétségbeeséshez és végső reménytelenséghez vezet. A másik a teljes pusztuláshoz. Imádkozzunk, hogy bölcsen a helyes utat válasszuk!”
Azért… azért, ha mégis … azért, ha mégis lenne ott egy harmadik ösvény is (mert az Allen által említett kettő csapás, és nem ösvény), akkor azon kellene elindulni. Ahol az út alapozását a helyes gondolkodás jelenti.”
A coach véleménye:
Nagy Mind Map, azaz elmetérkép-rajongó vagyok, s bár ezt a könyvet nem olvastam, erősen felkeltette az érdeklődésemet. Érdekes, hogy mostanában minden a kreatív gondolkodásmód körül forog — korunkban egyre több olyan komplex problémával szembesülünk, ahol a hagyományos megközelítések egyre kevéssé célravezetők.
Te hogyan tapasztalod ezt a saját életedben? Olvastad/elolvasnád ezt a könyvet?
#5:

Dr.Hendrie Weisinger Zseniális ösztöneink
A coach véleménye: