Érezted már úgy, hogy nincs a kezedben a megfelelő eszköz, hogy elegánsan, harag és szégyen nélkül tudj NEM-et mondani azokra a dolgokra, amelyek ellentétesek a saját érdekeiddel? Megszólal ugyan a fejedben a vészcsengő, hogy ezt már nagyon nem kéne, de hopp, már rád is sózták az újabb adag melót, vagy olyan kérésre bólintottál, amit a hátad közepére sem kívánsz?
Kapcsolódva az előző blogbejegyzés témájához, miszerint legtöbbünknél erősen beindult az év végi hajrá, talán te is egyre sűrűbben tapasztalod, hogy mintha mindenki téged „találna meg” valami kéréssel, munkával, ötlettel.., és lassan, de biztosan kezdenek összecsapni a fejed fölött a hullámok. A címben feltett kérdés egyre aktuálisabb, ha neked is…
Ismerősek valahonnan az alábbi (vagy hasonló) mondatok?
– „Ugye megcsinálod még ezt az egy kimutatást? Úgyis nálad vannak már az adatok…”
– „Olyan isteni Rigójancsit sütsz, nem hoznál szombaton egy tálcával a Gézuka névnapjára? Tudod, múltkor is mindenki odavolt érte!”
– „Karácsonyi ajándékra gyűjtünk a főnöknek, ugye összeszeded rá a pénzt? Az enyém már itt is van!” (Később: „Ha már úgyis nálad a pénz, vegyél már valamit, de poénos legyen ám!”)
Megszólal ugyan a fejedben a VÉSZCSENGŐ, hogy ezt már nagyon nem kéne, de hopp, ha nem vagy észnél, már rád is sózták az újabb adag melót, vagy olyan kérésre bólintottál, amit a hátad közepére sem kívánsz!
Érezted már úgy, hogy…
…sokszor inkább engedsz a manipulációnak, nem ritkán: érzelmi zsarolásnak?
…nincs a kezedben a megfelelő eszköz, hogy elegánsan, harag és szégyen nélkül tudj NEM-et mondani azokra a dolgokra, amelyek ellentétesek a saját érdekeiddel?

Nagyon sokan vagyunk ezzel így: félünk NEM-et mondani, mert…
- Nincs bátorságunk félbeszakítani mások szóáradatát, nem akarunk senkit „megbántani”
- Félünk az esetleges konfliktustól, következményektől
- Nem akarunk érzéketlennek, egoistának,.. (mai szlengben: „antiszoc”-nak :-)) látszani – azaz: minden körülmények közt, akár a saját kárunkra is meg akarjuk őrizni, hogy mások jó véleménnyel legyenek rólunk
- Hagyjuk magunkat manipulálni, így rendre „rossz üzletet” kötünk, kihasználnak, ráadásul saját akaratunkból – utána ráadásul még magunkra is haragszunk a „lúzerségért”!
Hogyan törj ki az "igen-csapdából"?
– Először is, mielőtt válaszolnál, kérj időt, és tisztázd magadban a helyzetet!
(Pl.: „Ne haragudj, ezt át kell gondolnom, x perc múlva visszahívlak!”)
- amire kérnek, az feladatod-e
- jogosan elvárható-e tőled az adott helyzetben
- aki kéri, milyen alapon kéri tőled
- milyen árat fizetsz azért, ha „igen”-t mondasz
- hajlandó vagy-e megfizetni ezt az árat a…
- …MIÉRT is? Mit nyersz te az „ügyleten”? Mi a másik fél (valós) motivációja? Akarod-e ezt igazából?
Ha a fentieket átgondolod, és úgy DÖNTESZ, hogy IGEN, megsütöd , összeszeded, kitalálod, megcsinálod, mert így akarod, akkor semmi probléma, rajta, sok sikert!
De ha úgy értékeled, hogy na nem, ez már mégis több a soknál, nem tollas a hátad, és különben is, „Hülye azért nem vagyok”; akkor lássuk, hogyan tudsz…
...NEM-et mondani elegánsan, bűntudat és sértődés nélkül!

Először is: ismerd fel, ha manipulálni akarnak (együttműködésnek álcázott befolyásolás a másik fél saját érdekében), és NE ragadj benne az áldozat szerepében!
- Jogod van dönteni minden olyan dologban, ami téged érint, rád tartozik (magyarul: a te bőrödre megy ), és szintén jogodban áll a döntésedet később megváltoztatni.
- Egyszerűen (kedvesen, de határozottan) mondj nemet:
„Ne haragudj, ezt most nem tudom megcsinálni”. Ha kell, indokolj azzal, hogy ez most, bármennyire szeretnéd, sajnos nem fér bele az idődbe.
Ha a főnöködről van szó, mondd neki, hogy elvégzed a kérdéses feladatot, ha egy másikat nem neked, vagy nem most rögtön kell – attól függ, melyik a fontosabb pillanatnyilag az ő számára. - Ahogy már írtam fentebb is: Kérj időt!
Ha nagyon cikisnek érzed helyből nemet mondani, vagy nagyon erőszakos a másik fél, nyugodtan mondd neki:”Hadd gondoljam ezt végig, mielőtt válaszolok.” Ezzel elkerülöd a stresszt, ráadásul még nagyon profinak is tűnsz. - Mutass megértést!
„Látom, hogy időszűkében vagy, és ez stresszel téged, nagyon megértelek — de bármennyire szeretnék segíteni, ma nem tudok ebből a munkából átvállalni.” - Humorral lazítva: némely esetben egy jó poén akár csodákra képes, ha a NEM-et megfelelően szervírozod (Megvan az a dal a Mary Poppinsból, hogy „A spoonful of sugar helps the medicine go down” ? … Azaz, egy kanál cukorral még a keserű gyógyszer is jobban lecsúszik 🙂 )
- DE vigyázat, ezzel a „gyógyszerrel” csak óvatosan! Nem mindegy, hogy mikor, kivel és mit engedsz meg magadnak! (Nem mindenki, és nem minden fajta humorra vevő…)
- Fontos: Ha egyszer nemet mondtál, újabb rohamra se „táncolj vissza”!
„Valóban nagyon fontos lehet neked, ha ennyire próbálsz meggyőzni, de hidd el, sajnos csak azt tudom mondani, hogy ez ma nem fog menni.” - Ajánlj valamit cserébe:
Ha rád sóznának valamit,és te nagyon rosszul jönnél ki a helyzetből, vagy bajod lehetne a teljes elutasításból, mondd, hogy amit kér, azt sajnos most nem tudod megtenni, ellenben ezt és ezt igen. (Itt mondj valami kisebb dolgot, ami szinte semmibe nem kerül neked, ám tudod, hogy a számára hasznos lesz. )
Mutass teljes együttműködő-készséget, vállalj valami részfeladatot, így a végén mégis jófejként jöhetsz ki a dologból, anélkül, hogy a „púp” javát a hátadra vetted volna.
Te hogy állsz a dologgal, ha kell, tudsz profin „nem”-et mondani?
Amint a fenti módszert tippeket próbálgatod, gyakorolod, hamarosan észreveszed, hogy nemcsak a munkádban, hanem a hétköznapjaidban, otthon, családi kapcsolataidban is mintha egy frissítő szellő söpört volna végig – felszabadultan, jobb önbecsüléssel (és elismertséggel!) teszed a dolgodat.
Sok sikert kívánok, és kíváncsian várom a beszámolódat, mit próbáltál, mit tapasztaltál!