Milliárdos iparágak és reklámok százezrei nőttek ki az embereknek ebből az alapvető fájdalomkerülő és örömkereső attitűdjéből — elég, ha csak a fogyasztó csodakapszulákra, önjáró porszívó-és fűnyírócsodákra, stb. gondolunk. És láss csodát: legtöbbjük hatásos!
Ezt a hatást mi is ki tudjuk használni saját magunk motiválására.
Ha az életünkön változtatni szeretnénk, ahhoz bizony szükséges a ... (na mi ?)
Már bizonyára te is számtalanszor megtapasztaltad az életedben: nagy lendülettel fogtál új tervek megvalósításába, amelyek rendre kifújtak, mert nem tudtad fenntartani a MOTIVÁCIÓD!
- A múltkori blogbejegyzésben azt néztük meg, hogy mi az a 9 fő mozgató, amelyek a cselekvéseinket (sokszor rejtetten) is irányítják.
- Mint láttuk, a dolog rém egyszerű: a félelmet, fájdalmat, ill. az ezt közvetítő külső-belső helyzeteket kerüljük, mint a szamár a botot, amivel a gazdája nógatja. 🙂 Ezzel egyidőben hajtunk a jutalom, boldogság, vagy annak igézete felé — épp mint a csacsi, aki elé répát lógatnak be!

Mik a te fő vágyaid, ill. félelmeid?
Hogy jön ez össze a motivációval?
Milliárdos iparágak és reklámok százezrei nőttek ki az embereknek ebből az alapvető fájdalomkerülő és örömkereső attitűdjéből — elég, ha csak a fogyasztó csodakapszulákra, önjáró porszívó-és fűnyírócsodákra, stb. gondolunk. És láss csodát: legtöbbjük hatásos!
Ezt a hatást mi is ki tudjuk használni saját magunk motiválására.
Hogyan?
Gyakorta előfordul, hogy ésszel tudjuk ugyan, hogy változtatni kellene, „akarunk” is, de a kivitelezésbe valahogy mindig hiba csúszik… Ismerős?

1. A "RÉPA"-típus
- Motiválhatóság szempontjából inkább a „valami jó FELÉ” haladás, valaminek a MEGSZERZÉSE jellemzi
- Például: lediplomázom, hogy elnyerjem álmaim állását; lefogyok, hogy jól mutassak a menyasszonyi ruhámban; sokat akarok keresni, hogy befizethessek egy egzotikus utazásra
Kérdés: Mi az, amit „répaként” hatásosan lógathatsz be a saját orrod elé? Másként: mi az, amit annyira szeretnél, hogy még TENNI (!) is képes vagy érte?
(Válaszod: ………………………………………………………………………………………………………………………….)
Ne becsüld le a benned lakó versenyszellemet : egy kellően magas (de nem elérhetetlen) cél kitűzése magad vagy a csapatod, kollégáid elé rendkívüli módon motiváló lehet!
2. A "BOT"-típus
- Motiválhatóság szempontjából inkább a „valami rossz” ELKERÜLÉSE jellemzi
- Például: lediplomázom, hogy ne maradjak „papír” nélkül; lefogyok, hogy ne csúfoljanak az osztálytársaim; sokat akarok keresni, hogy elkerüljem a szegénységet
Kérdés: Mi az a „bot”, ami téged képes megtartani a kiválasztott úton, még akkor is, ha szíved szerint már zöldebb mezőkön legelésznél?
(Válaszod: ………………………………………………………………………………………………………………………..)
Legtöbben még a gondolatát is kerüljük annak, hogy másokat cserbenhagyjunk: ha tudjuk, hogy a kollégánk, főnökünk számít a másnapi prezentációs anyagra, hát „összevakarjuk magunkat”, és hajnalig dolgozunk.
Itt jön be a képbe a megbízhatóság: ha mások számíthatnak ránk, mért ne számíthatnánk mi is saját magunkra? Ne feledd: az önmagadnak tett ígéretek legalább olyan fontosak, mint azok, amiket másoknak teszel!
(„…nincs semmi, ami jobban alááshatná azt, hogy megbízhass önmagadban, mint ha rendre nem tartod meg a magadnak tett ígéreidet!” )
…És akkor melyik típus a „jobb”?
Attól függ, azaz: helyzete és embere válogatja.
Mindkét megoldás működhet: a „valami felé” és a „valamitől el” típusú motiváció egyaránt hatékony lehet!

Lehet, hogy úgy találod, valamelyik típus felé ösztönösen húzol. Ha inkább „répa” vagy, és ez nálad jól működik: bingó, de ha nem annyira, akkor érdemes megpróbálkoznod a „bottal” is, hátha az jobban bejön.
- Például, ha tudod, hogy sportolnod kellene, de a családodban előforduló gyakori szív-és érrendszeri problémák elkerülése nem túl motiváló a számodra (–„bot”), a két számmal kisebb bikini viselése a barátokkal együtt töltendő nyaraláson
(–„répa”!) már lehet, hogy sikeres motivációt biztosíthat a számodra. (Vagy éppen fordítva, ha történetesen egy negyvenes férfi vagy :-))
De az is lehet, hogy a „répa”-stratégia inkább a hosszú távú, a „bot” pedig a rövidebb távú célkitűzéseid esetén működik jobban, amikor a negatív következmények elkerülése égetőbb lehet, mint a jutalom…
Kérdés: Ismered, hogyan működsz? Nálad milyen helyzetben, milyen stratégia válik be a leginkább? ( Segíts másoknak is, oszd meg a tapasztalataidat lent a Hozzászólások-ban!)
Bármelyik is, egy a lényeg: próbálkozz, figyelj, és CSELEKEDJ!
Köszönöm, hogy ma is velem tartottál, derűs, szép napokat kívánok! Viszlát egy hét múlva, ugyanitt!