MyWay Blog

3 dolog, amit megtanultam, miközben a gépem becsapódott…

Mindannyian szeretnénk a lehető legjobb életet, ahol kiteljesedhetünk, és boldogan járunk azon az úton, amely igazán a miénk… azt hiszem, kevesen tiltakoznánk, ha a jó tündér valami hasonló ajánlattal környékezne meg!

Ám folyvást akadályokba ütközünk, s elég korán rájövünk, hogy „az életet csak visszafelé lehet megérteni, de csak előrefelé lehet élni” —  ahogy azt Kierkegaard, a híres dán filozófus oly elmésen megállapította.

  • Ugye, mennyivel más lehetne az életünk, ha már most rendelkeznénk mindazzal a bölcsességgel és tapasztalattal, ami ahhoz szükséges, hogy képesek legyünk magunkból a lehető legjobbat kihozni?

  • Hány döntési helyzet és választás  kellett ahhoz, hogy oda jussunk, ahol MOST állunk? Biztosan mindig a legjobb irányba léptünk? Ki tudja?

Mint ahogyan azt is, hol állhatnánk MOST, ugyanennyi évesen, hónaposan és  naposan, ha  mindig a jobbik utat választottuk volna, amikor napjában többször is apró (ám folyton összeadódva már jelentős) elágazáshoz ért az életünk…

Hogyan tudnál jobban eligazodni a saját életedben? Miféle útjelző táblák mentén kellene haladnod, hogy biztosan abba a kikötőbe fuss be, ahová eltervezted, ahová mindig is szeretted volna?

Van egy jó, meg egy rossz hírem...

  • Kezdem talán a rosszal: ahogyan a születésünkkor a „használati utasítást”  valahogyan elfelejtette velünk kézbesíteni a gólya, azt se adta senki írásba a kezdetekkor, hogy az élet végig méznyalás lesz, hatalmas hepienddel a cikornyás „The End” felirat előtt.

Nincs használati utasítás, sem pedig kasszasikert garantáló forgatókönyv az életemre: nekem kell kitalálni, kipróbálni és megélni mindent, hogy láthassam, végül mi működik, s mi nem: próba, tapasztalat, tanulságok és újratervezések során át kanyarog az utunk.

De lehet-e a tévelygésből, felesleges kitérőkből megspórolni?

  • Most jön a jó hír: LEHET.

Ha tanulunk a hibáinkból, minden tapasztalatot jól levonunk és beépítünk, s pont, mire a végére érünk, olllyan bölcsek leszünk, hogy csak na!

Jó, de nem lehetne már kicsivel ELŐBB is?

…de igen!

HOGYAN?

Hát, a jó öreg modellezéssel.
Egyszerű a képlet: megszületünk ugye „A” pontban, élünk, éldegélünk, majd egyszer, valamikor (remélhetőleg jó soká) meghalunk  egy „B” pontban. Ez a két pont, az életünk szakaszának kezdő-és végpontja biztos, ám ami közte van, a szakasz valódi és egyéni hosszáról egyikünknek sem lehet biztos tudomása!

Most jön a nagy trükk: ha alaposan beleképzeljük magunkat, úgy igazából  „beleállunk” abba a bizonyos „B” pontba, és képzeletben visszatekintünk a szakaszunkon, rengeteg fontos jelzéssel, intuícióval, sőt, saját magunknak adott megszívlelendő tanáccsal gazdagodhatunk.

Megváltozik az egész létünk perspektívája: ha a végpontból szemléljük, jobban ráláthatunk az egész kirakósra; szinte „megvilágosodunk”, mi is az, ami igazán fontos nekünk, amire sokkal jobban oda kellene figyelnünk.

Aki már átélt már súlyos balesetet, borulást az autóval, zuhanást, halál-közeli élményt, mind tanúsítja: ilyen extrém helyzetben egy szempillantás alatt lepereghet előttünk az egész élet, helyrekerülnek a kirakós elemei, s rögtön tudjuk, hogy „hol lakik a Jóisten”…

S utána, ha megúszta az esetet, az illető már egészen másképp néz az életére, a dolgai fontossági sorrendjére, mint annakelőtte. (Kedves barátunk élt át komoly balesetet, remegve, de  karcolás nélkül szállt ki a jeges árokban a ripityára tört autóból… Hát, ahogy mesélte, az ő fejében is rögtön helyrebillent néhány dolog!)

A coaching mint veszélytelen, ám hatásos gyakorlótér

A coaching során biztonságos, védett közegben, erre szakosodott figyelmes „lelki személyi edző” segítségével nézhetünk rá a helyzetünkre, fogalmazhatjuk meg pontosan az útirányt és a célokat, ahová el szeretnénk — és el is fogunk! — jutni.

A jó coach szinte észrevétlenül kísér és támogat ezen az úton, tükröt tart, kérdez; ha kell, megvilágítja az akadályokat, és segít leküzdeni (vagy éppen kikerülni…) azokat. Miért tévelyegnénk egyedül, ha fogadhatunk tapasztalt utaskísérőt is a nagy kalandhoz?

Ha zuhanni kezd a repülő, azonnal "megvilágosodunk"...

A végére hoztam neked egy ötperces videót, melyben egy súlyos repülőbaleset túlélője, Ric Elias  mesél arról, hogyan változtatta meg szemléletét és az egész hátralévő életét az eset.

(Ne feledd: neked nem kell hasonló traumán átmenned ahhoz, hogy a saját kezedbe vedd végre az életedet: elég egy nagy levegő, egy jó döntés, és egy adag tudatosság, hogy feltedd magadnak a kérdést:”Mit is szeretnék igazán kezdeni az életemmel?”)

Íme az ötperces tanulságos videó: váljék javadra és tudatos életedre!

Ha lenne egyetlen dolog, tanulság, amit a hátralévő életedre magaddal vinnél Ric Elias szavaiból, mi lenne az?

A sikeres és boldog életed szol­gá­la­tá­ban,
baráti üdvözlettel:

Üdvözlettel:

Olvass még több cikket, hasonló témában!

Ajánló a MyWay Blogból

Ahol a vezérigazgató is könnyen megkukul – asszertivitás a családban

A Titanic tanulságai, avagy hogy kerül a jéghegy az asztalra?

Kicsiny makkból erős tölgyfa: merj elindulni, változni, fejlődni!

LEHET A HUMORRAL ÁRTANI?

Hogyan mondj NEM-et elegánsan, bűntudat nélkül?

2 x 15 tipp a boldog párkapcsolatért

Rólam írtátok!