Itt a május, kirobban a természet, elvileg boldognak kellene lennünk – de mit tegyél, ha valami miatt úgy érzed, „nem megy”?
A mai blogból megtudhatsz néhány egyszerű tippet, melynek segítségével betermelheted a napi boldogság-adagodat, s még lelkifurdalásod se lesz miatta!
"Mert megérdemled..."?
Kettős világban élünk: az egyik oldalon azt sulykolja az összes reklám, hogy élvezd az életet, meg „carpe diem”, andalogj a szélben, futkoss a gyerekkel behunyt szemmel szimatold a gőzölgő kávé mennyei illatát… másfelől ott a nagy DE, a sorompó, mely a külső elvárások és megrovó tekintetek képében csattan le elénk.
- „Hogyhogy most épp NEM dolgozol?!”
- „Hogyhogy ki mertél ülni a teraszra, olvasgatni egy órát a napsütésben?” (A minap friss házas ismerősömet vegzálta emiatt az anyósa… )
A szüleink és a tanáraink már jó korán belénk nevelik, hogy csak kemény munkával, önfegyelemmel, vérrel és verejtékkel boldogulhatunk, s hogy a spontán felbukkanó vágyainkat sorra fel kell adni a „Későbbi Nagyobb Jó” érdekében…
– Igaz ez? Hát persze!
Ám ez csak az érem egyik oldala.
Ha a tekintetünket folyton a távoli célra függesztve (…hogy majd „ott.., akkor.., egyszer csak” JÓ lesz…) szívtelen hajcsárként űzzük-hajszoljuk magunkat napokon, heteken, sőt hosszú hónapokon át, akkor máris megváltottuk a belépőnket egy totálisan boldogtalan és örömtelen életre. Méghozzá jó drágán.
Az érem másik oldala
…legalább ennyire fontos. Coachként hiszem és vallom a célkitűzés és az oda vezető konzekvens, rendületlen, egymásra épülő lépések fontosságát, hogy tervezetten érhessük el az út végén az áhított jutalmat. Pont.
De ugyanolyan fontos az is, hogy az oda vezető ÚT maga élvezetes és örömteli legyen! Hisz mit ér a királylány és a fele királyság, ha a herceg út közben sármját veszti, megkeseredik és kiég, nem igaz? 🙂

„A legszebb cél is megkeseredik, ha az odavezető úton tönkremegyünk!”
Sonja Lyubomirsky (a Californiai egyetem pszichológusa, boldogságkutató) „Hogyan legyünk boldogok” c. könyvében leszámol néhány boldogság-mítosszal, s egy kutatási eredményében meglepő tényt tár elénk. Eszerint azt, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak,
A) 50%-ban genetikai adottságaink határozzák meg
(ezt kb. sejtettük – van egy 5-HTTLPR nevű gén, amelynek rövid, ill. hosszú változata depresszióra/kiegyensúlyozottságra hajlamosít) – ez az az „alapsáv”, amelyen belül nagyrészt mozgunk
B) csak 10%-ban befolyásolják a külső — anyagi, stb. — körülményeink
(…na EZ a meglepő!)

C) És a legjobb hír: 40%-ban pedig fejleszthető, tanulható, gyakorolható!
Tehát a boldogságérzetünk jelentős hányada kizárólag rajtunk múlik, a mi hozzáállásunk és szándékos tetteink határozzák meg – nincs kire mutogatni!
Örömre fel!
A boldogságszintünk tartós növelésének 12 leghatékonyabb módja Sonja Lyubomirsky szerint:
- A hála kifejezése
- Az optimizmus gyakorlása
- A túlaggódás („rágódás”) és a másokkal való összehasonlítgatás elkerülése
- Jócselekedetek gyakorlása
- A kapcsolatok ápolása
- Megküzdési stratégiáink javítása
- A megbocsátás gyakorlása
- Az áramlatélmény (flow) fokozása
- Apró örömök élvezete*
- Célok megfogalmazása és elkötelezettség
- Spirituális élet, meditáció
- Testmozgás (azonnali endorfin-löket)
Ezek közül most csak egyet emelek ki, amit Lyubomirsky csak az élet zamatának, ízlelgetésének nevez:
- Bármilyen tevékenységből, amit végzünk, képesek vagyunk kinyerni azt az élvezetet, maximális örömérzést, amit csak tudunk – ízlelgetjük a falat kiflit, a friss levegőt séta közben, élvezzük a habos víz sikamlását a kezünkön amint mosogatunk, a fülünkbe eljutó zenefoszlányt, a billentyűzet ütemes kopogását, amikor írunk…
- Bármi örömet okozhat, ha képesek vagyunk felfedezni a pillanatban rejlő szépséget, rácsodálkozni triviálisnak tűnő dolgokra, és a pozitív érzésekre irányítani a fókuszt – ez nem jön „magától”, de tanulható és létfontosságú képesség a boldogságunk szempontjából.
A kutatás szerint olyasmit tenni, ami örömet okoz, még ha csak két percig is, jelentős hatással bír a jól-létünkre. A pozitív érzések apró öröm-kitörésekként felszikráznak, és képesek megváltoztatni a hangulatunkat – barátságosabbá, elérhetőbbé, kreatívabbá, és az új dolgok iránt fogékonyabbá válunk általuk.,
Most legyintesz? Megértelek. Én is így tettem, amíg ki nem próbáltam…
Amire fókuszálsz, amire a figyelmedet, érzékelésedet irányítod, az NÖVEKSZIK. Rajtad áll, MIT veszel észre, minek adsz energiát… 🙂
Állítsd át fejben a kapcsolót!

Ha csak egy dolgot viszel magaddal most innen, az legyen a következő:
- Minden tevékenységedben keresd, és találd is meg a magad számára az örömet és az élvezetet! Használd az összes érzékszervedet, vesd be az újdonság erejét, csináld kicsit másképpen, mint eddig…
Indulj a „könnyebbektől” (egy gombóc fagyi ízlelgetése pl.) a nehezebbek (rendrakás a szekrényben,..) felé, hogy sikerélményhez és rendszeres öröm-bonbonokhoz juss, amik szép lassan áthatják és megváltoztatják a szemléletedet, majd az egész életedet!