A Valentin nap és a Házasság hete sokakban romantikus, meghitt érzéseket ébresztett. Mások viszont ekkor szembesültek azzal, hogy mi az, ami régen még megvolt, de mostanra már valahogy kikopott a kapcsolatukból… te hogy vagy ezzel? A bizalomteli kapcsolatról egy izgalmas teszt vár a MyWay Blogban!
A közelmúlt időszaka világszerte a szerelem és a párkapcsolat jegyében telt. Ilyenkor nem csupán Valentin-napi „szívküldős romantikázás„, hanem egy angol kezdeményezésnek köszönhetően a tartós párkapcsolatok, s maga a házasság fontossága is előtérbe kerül, hiszen február második hetében rögtön következett a: Házasság hete!
A múlt heti téma (Meddig tart egy kapcsolat?) után érdemes egy kissé tovább elidőzni ezen a területen, hisz nagyon sokan élünk házasságban, vagy ennek „papír nélküli” változatában – ám legyen bármelyik, a lényeg mindig és mindenhol ugyanaz:
Boldogok szeretnénk lenni. Pont.

És persze nem is akárhogyan, hanem egy társsal, aki mindig mellettünk áll, akivel kitartunk jóban-rosszban, lehetőleg egy életen át… hát nem erről szól az összes film és regény? (…Na jó, ha nem is az összes, de a java :-))
A MyWay Blogba ezért most házassági szakértőnek vendéget is hívtam: Mihalec Gábor családterapeutát, aki az elmúlt hetekben cikkeiben éppen egy igen izgalmas témát, a házastársi hűség kérdését boncolgatta. Gábor hozzánk sem érkezett üres kézzel: egy izgalmas tesztet hozott nekünk, mely a házassági bizalom érzékeny területét vizsgálja.
Ahogy magam is kitöltöttem ezt a tesztet, úgy találtam, hogy a hasznossága nem is annyira az elért pontok összeadogatásában és az „értékelés” elolvasásában rejlik, mint abban, ahogy az egyes kérdéseket ki-ki a saját életére, párkapcsolatára vonatkoztatva átgondolja, esetleg a párjával is megbeszéli.
Hasznos időtöltést és jó beszélgetéseket kívánva nektek, átadom a szót Mihalec Gábornak:
Kedves MyWay Olvasó!
A Valentin nap és a Házasság hete sokakban romantikus, meghitt érzéseket ébreszt. Mások viszont ilyenkor szembesülnek azzal, hogy mi az, ami régen még megvolt, de mostanra már valahogy kikopott a kapcsolatukból.
Ön mit érez ilyenkor?
Azok közé tartozik, akik ünneplik a szerelmüket és újból elköteleződnek egymás mellett, vagy éppen azon töpreng, hogy akarja-e ezt még folytatni, hogy megéri-e még küzdeni érte?
A házasság nehéz – én ki sem bírnám a feleségem nélkül!
Közös munkával azonban életünk legszebb kalandjává varázsolhatjuk, olyan dolgokat hozhatunk ki egymásból, amelyeket külön-külön, a másik támogató jelenléte nélkül nem lettünk volna képesek elérni. Ez egy jó kapcsolat ismérve. Az elmúlt hetekben a megcsalásbiztos házasság titkait kutattam, hogy felfedezéseimből minél többet megoszthassak olvasóimmal is. Ennek keretében adtam közre John Gottman, kiváló amerikai házasságkutató tesztjét a bizalomról. Forgassa Ön is haszonnal!
Barátsággal: Mihalec Gábor, családterapeuta

John Gottman bizalom tesztje
Az alábbi tesztet John Gottman nagyszerű könyvében találtam, amely a tartós szerelem és a megcsalás megelőzésének témáját dolgozza fel. Gottman a világ egyik legelismertebb kutatója, akinek minden megállapítása mögött empirikus vizsgálatok kézzel fogható eredményei állnak. (Forrás: John M. Gottman, Nan Silver, What makes Love Last? How to Build Trust and Avoid Betrayal (New York: Simon & Schuster, 2012), 16-21. old.)
HÁZASSÁGI BIZALOM-TESZT
Jelölje meg, hogy milyen mértékben ért egyet az alábbi kijelentésekkel!
N = nem jellemző;
IN = inkább nem jellemző;
E = eldöntetlen;
IJ = inkább jellemző;
J = jellemző.
(Ha nincsenek gyermekeik, akkor az ezzel kapcsolatos kérdéseket aszerint válaszolja meg, ahogyan Ön szerint a párja reagálna, ha lennének gyermekeik!)
Összesítés:
1. lépés
Adja össze a 4., 15., 25., 26., 31., 35. és 39. kijelentésre adott válaszok pontértékét az alábbi skála szerint:
Jellemző: 1 pont
Inkább jellemző: 2
Eldöntetlen: 3
Inkább nem jellemző: 4
Nem jellemző: 5
Összesen: ______
2. lépés
Adja össze a maradék kijelentésekre adott válaszok pontértékét az alábbi skála szerint:
Jellemző: 5
Inkább jellemző: 4
Eldöntetlen: 3
Inkább nem jellemző: 2
Nem jellemző: 1
Összesen: ______
3. lépés
Adja össze az 1. és 2. lépés összegét:
Összesen: ______
Értékelés:
0-52 pont
Az Ön bizalma a párjában és a kapcsolatukban alacsony. Nem tart minden házasság örökké, de még az alacsony bizalmú párok is közelebb kerülhetnek egymáshoz, és boldog házassággá formálódhatnak, ha mindketten elköteleződnek a növekedésre. Akár szakembert bevonva dolgoznak a kapcsolatukon, akár önsegítő könyvekkel veszik célba a változtatásokat, ne nyugodjanak bele a jelenlegi helyzetükbe! Minden botlókövet lépcsőfokká lehet változtatni, amelyen még magasabbra juthatnak a megelégedett, boldog párkapcsolat felé. (A Gyűrű-kúra című könyvben is számos gyakorlatot talál, amely segíthet a változásban. )
53-105 pont
Az Ön bizalmi szintje átlagos. Hisz a párjában, de néha bizonytalanságot is érez. Még ha egyedül is tesz erőfeszítéseket a kapcsolatért, az Ön tudatossága kihatással lehet a párjára is, és elindíthat pozitív változásokat. Ha nem változik a bizalmuk szintje, akkor fontolják meg, hogy biztosan mindkettejük számára a házasságuk-e a legfontosabb. Egy idő után töltsék ki újra ezt a tesztet, és ha jó munkát végeztek, akkor megállapíthatják, hogy az egymás iránti bizalmuk is kimutathatóan növekedett.
106-210 pont
Ön mélyen megbízik a párjában. Ez mindenképpen jó alap ahhoz, hogy a kapcsolatuk szilárd és tartós maradjon. Ha e tartomány alsó részét érték el, érdemes azért még beszélgetniük a kapcsolatukról. Ha magas pontszámot értek el, akkor is tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy ilyen is maradjon a szövetségük. Ez a teszteredmény jó ok arra, hogy büszkék legyenek a kapcsolatukra, és valamilyen szép módot találjanak arra, hogy ezt meg is ünnepeljék. Ha már Önöknek ilyen jól megy ez, akkor érdemes volna azon is elgondolkodniuk, hogy mit tehetnének más párokért a környezetükben, hogy az Önök példája számukra is inspirációt jelenthessen a tudatosabb, boldogabb kapcsolat felé.
A coach kérdése:
A teszt kitöltése után mi lehetne az az egy (akár kicsi, de érzékelhető) lépés, amit ha már most megtennél, egy fokkal javítana a párkapcsolatod aktuális szintjén?
- Megteszed? 🙂
- (Ki, ha nem TE? Mikor, ha nem MOST? )
A következő találkozásig is hasznos gondolatokat és jó meglátásokat kívánok.