Ahogy elindultak a munkás hétköznapok, az év eleji nagy elszántság, amivel dolgaink megreformálásához láttunk, sokaknál ekkorra már jócskán alábbhagy: jobb esetben pár hétig még „kapálózunk” kicsit , majd egyre inkább felejtőssé válik. Mit tegyünk hát, hogy megőrizzük a lendületünket?
Miután egy nagy hopplá-val belevetettük magunkat 2013-ba, s elindultak a munkás hétköznapok, az év eleji nagy lendület, amivel dolgaink megreformálásához láttunk, valahogy mintha megkopni látszana.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a kezdeti lelkesedés sokaknál pár hét múltával is jócskán alábbhagy, a fogadalmak hosszú listáját nagyon gyorsan „iktatjuk”: jobb esetben pár hétig még kapálózunk vele, majd egyre inkább felejtőssé válik.
Viselkedéskutatók megfigyelték, hogy minél hosszabb a célok, tennivalók listája, annál frusztráltabbak és túlterheltebbek leszünk.

Az ok: minél több dolog közül választhatunk, annál inkább kerüljük a cselekvést, ami viszont a megvalósítás kulcsa — ez ám az ördögi kör!
De mennyire törvényszerű, hogy ez így legyen?
Nos, akár profi célmegvalósító vagy, akár még akad némi kihívásod ezen a területen, összegyűjtöttem neked néhány olyan dolgot, amelyek segítségével könnyebben kitarthatsz a magad által megszabott úton.
Három egyszerű tipp, ami segíti a tudatosságodat és megkönnyíti, hogy az utadon maradj:
#1: Légy jelen!
Ha valakivel beszélsz, ne nyomkodd közben a telefonodat; ne kapj bele több dologba, csak haladj szépen, sorjában… Éld meg a jelen pillanatot a maga teljességében, tágítsd ki a figyelmed határait.

Gyakorolj bárhol, bármikor, pl.:
a) Érzékeld élesebben a környezetedet, a körülötted lévő teret! Hegyezd ki az érzékeidet arra, mit látsz, hallasz magad körül (nem csak „direktben”, hanem a perifériákon is); észreveszed-e pl. a süt gesztenye vagy a pékség illatát, amit feléd sodor a szél?
A kitágult figyelmeddel az éberség és figyelem új szintjére juthatsz, sokkal jobban bevonódsz a környezetedbe, ami segít megemelni a boldogságszintedet!
…ahogy most olvasol… a fókuszodat befelé, magadba irányítod: lassan észrevesed a testi érzeteidet, hol érzel magadban feszültséget, lazulást… hol nyom a szék, amin ülsz… hideg-e vagy meleg a kezed-lábad… hogyan érintkezik a bőröd a ruháddal…
…és elérkeztél a következő állomáshoz:
b) Légy jelen saját magadban, tanulj meg odafigyelni a tested jelzéseire!
Időről időre csekkold le, hogyan érzed magad éppen a bőrödben, tedd fel magadnak a kérdést:
– „Hogy érzem magam MOST? Egy 1-től 10-es listán hol áll most az energiaszintem?” (1: „hulla” vagyok, 10: majd kicsattanok az erőtől, energiától :))
Ha érzelmileg és fizikailag újra meg újra kapcsolatba kerülsz önmagaddal, megtanulsz figyelni a valós szükségleteidre is. Innen már csak egy lépés, hogy feltedd magadnak a következő kérdést:
– „Oké, kettes szinten vagyok… Legalább hatoson kellene lennem ebben a helyzetben, hogy teljesíteni tudjak… Mi segítene nekem ITT és MOST, hogy kettesről hatos szintre kerüljek?”
És amint megtanulsz befelé figyelni, megkapod a választ.
c) Légy jelen a kapcsolataidban!
A másik ember azonnal „leveszi”, még telefonon keresztül is, hogy a teljes valód, vagy „csak a tested” van-e jelen, amikor vele beszélsz (igen, zseniálisak vagyunk ebben: talán még automatikusan vissza is tudjuk mondani az utolsó elhangzott mondatot, miközben a figyelmünk valahol egészen másfelé kalandozott…
… igen, hát persze, hallgatlak…khm… azt mondtad az előbb, hogy… :-))
Nem tudjuk tettetni a jelenlétet, bármennyire is szeretnénk – egyszerűen lebukunk, mert az ember evolúciósan annyira „ki van hegyezve” a jelekre (gesztusok, hangszín, tekintet,…).
Ha ezen a három szinten gyakorolod a jelenlétet, az „itt-és-most”-ot, sokkal tudatosabban éled meg magad, a környezeted, a kapcsolataidat, és ugyanez a tudatosság és fókusz segít a céljaid melletti elköteleződésben és kitartásban is!
#2: Légy merész!
Az idén ne kispályázz. 2012-ben nagyon sokan a túlélésre játszottak, várták a csodát, hogy majd „lesz valami”, jobbra fordul a gazdaság,…
Ha felszállunk a halogatás körhintájára, nincs mit csodálkozni azon, hogy nem jutunk ötről a hatra.
Ha az idén nem szeretnél egy helyben járni, fel kell tenned magadnak a kérdést:
– „Hogyan tudnék egy igazán jelentős lépést tenni a célom elérésére?”
– „Mi az a „kvantumugrás”, ami ugrásszerű fejlődést, növekedést eredményezne az életemben?”

Légy önmagad legjobb változata! Most ne aprózd el: merj tudatosan álmodni, tervezni, cselekedni! Mit veszíthetsz?
Kérdés: Ha NEM lépsz nagyot, nem cselekszel most, hol tartasz majd
3, 5, 10 év múlva? Milyen lesz az életed? Az önbecsülésed?
– Hogyan tudnád ezt a 2013-as évet az „áttörés évévé” tenni a munkádban, kapcsolataiban, önmagad fejlesztésében, a saját utad felfedezésében és megélésében?
A nagy kihívás extra energiával tölt fel, és segít mozgósítani a rejtett belső erőforrásaidat!
#3: Légy lelkes és energikus!
A környező világban az érzelmi energia szintje úgy tűnik, valahová a béka hátsója alá csúszott.
Az emberekből mintha kiveszett volna a mély elkötelezettség egymás és a saját dolgaik iránt; az együttműködés, az, hogy szívvel-lélekkel csináljanak valamit, és felelősséget vállaljanak a saját életükért.
Határtalan helyzeti előnyre teszel szert a kummogó, panaszkodó, negatív emberek között, ha te NEM állsz be a sorba! Légy vidám és panaszmentes!
Először elkezdenek figyelni, köréd gyűlnek: Ki ez? Mit csinál? Hogy csinálja?
Mit tud, amit én nem?
Aztán ők is utánad akarják csinálni! (A lényeg : te állsz elöl!)
– Ismersz esetleg magad is ilyen embereket? Akik „indokolatlanul” és javíthatatlanul optimisták, tettrekészek, és ez hihetetlenül vonzó a számodra?
Mit csinálnak ők másképpen, mint a „tömeg”? Mit tanulhatsz tőlük?
„A lelkesedés az a szikra, amely a kiválóság tüzét belobbantja.” (by me :-))

Amikor ezt a három egyszerű dolgot beviszed a hétköznapjaidba, és rendszeresen gyakorlod (akár úgy, hogy csak mindig egy tippre fókuszálsz a hét egymást követő napjain), hamarosan észreveszed majd, hogy VÁLTOZIK a hozzáállásod, az időd megélésének minősége, s végső soron: az életed.
Tegyél egy próbát! Hogyan?
Hát, például…
- Nyomtasd ki ezt a bejegyzést (A cím alatt az ikonsorban, jobbról a második gomb segítségével: „Printfriendly”)
- Vágd ki belőle a #három tippet (akár egyenként kartonlapocskára is ragaszthatod őket, a könnyebb kezelhetőség végett)
- Készítsd az ágyad mellé a lapokat: hét különböző napjain mindig csak egyre fókuszálj, a reggeli hangulatodnak megfelelően (vagy éppen annak ellenére, csakazértis 🙂
Este pedig szánj rá egy percet, vedd észre a haladásod legapróbb jelét is az adott témában, és dicsérd meg magadat! 🙂